Vetőszalag - házilag
Nyakunkon a tavasz, kezdődhet a veteményezés. Aki már próbálta tudja, hogy az apró magvak földbe juttatása nem is olyan egyszerű. Van, aki homokkal keverve szórja el, van aki nedves homokkal összekeveri, mézes mackós flakonba tölti és abból nyomja a magágyba. Mindegyik megoldás hátránya, hogy a tőtávolságot, nem tudjuk meghatározni, ezért kelés után ritkítani kell a sorokat, ami nemcsak fárasztó, de nem is túl gazdaságos megoldás. Erre a problémára frappáns megoldás a vetőszalag, amivel két baj van. Drága, és fajtaválaszték jóval kisebb, mint tasakos vetőmagé. Ezért a környezettudatos kertész maga készíti a vetőszalagját a hosszú unalmas téli estéken, és így a saját szedésű magjait is hatékonyan el tudja vetni.
Mi kell hozzá? Hordozó szalaghoz könnyen lebomló hosszú papírra van szükség, ami nem más, mint a legolcsóbb egyrétegű, szürke WC papír. Kell hozzá vegyszermentes vízben oldódó ragasztó. Ennek a neve csiriz. Összetevői: 1 rész liszt, 1 rész víz. Kell egy olló, egy csipesz és/vagy fogpiszkáló, valamint egy eszköz, amivel meg tudjuk határozni, hogy milyen távolságra kell ragasztani a magokat, egyszerűbb esetben lehet egy mérőszalag, vagy pedig a lentebb ismertetett segédeszköz.
Az első módszert akkor érdemes alkalmazni, ha csak néhány méter vetőszalagot akarunk készíteni.
A WC papírból letekerjük és letépjük a szükséges mennyiséget. Ez célszerűen ne legyen több 2 méternél. A letekert papírt lazán, de viszonylag pontosan összetekerjük, majd az ollóval négyfelé vágjuk, így 4 darab kb. 2,5 centi széles csíkot kapunk. A csirizhez egy kávés csészébe, vagy befőttes üveg tetejébe tegyünk egy csapott mokkáskanál lisztet és adjunk hozzá ugyanennyi vizet, majd a fogpiszkáló segítségével keverjük össze, hogy sűrűn folyó állagú legyen. A papírcsíkot terítsük ki az asztalon a mérőszalag mellé. Az egyik végére célszerű vékony filccel felírni, hogy milyen mag lesz ráragasztva. A fogpiszkálóval cseppentsünk egy-egy csepp csirizt a papírszalag megfelelő pontjaira. Ez után csipesszel, vagy a csirizes végű fogpiszkálóval tegyünk egy-egy magot a ragasztócseppekre, és óvatosan nyomjuk bele. Ha a csík végére értünk, akkor meg kell várni, amíg megszárad a ragasztás, majd lazán föltekerve egy kisebb dobozban tárolhatjuk vetésig.
Második módszer
Ha sok vetőszalagot akarunk készíteni, akkor érdemes készíteni egy nagyon egyszerű segédeszközt, amihez kettő darab körülbelül A/4-es méretű vékony hullámkarton szükséges, amire egy kartondoboz szétvágásával szert tehetünk. Ennek segítségével egyszerre 5 vetőszalagot készíthetünk.
Az egyik karton lesz az alap. A másik kartont meg kell vágni a mellékelt kép alapján. (Célszerű a rajzot A/4 méretben kinyomtatni és a kartonra ragasztani.) Először ki kell vágni belőle szikével, a sötétebb részeket, (a „magtár” opcionális), majd az „ollós” jelölés mentén szét kell vágni „a”, „b”, és „c” részre. (A „b” rész érdemes korrigálni; wc papír szélesség + 2-3 mm-re)
Az „a” és „c” rész föl kell ragasztani az alapra, úgy, hogy a „b” rész könnyen elférjen közöttük.
Ez után a „b”-t illesszük a helyére, és az „a”-„b” határvonalát ragasszuk le cellux-szal oly módon, hogy a „b” rész nyitható legyen. Ezzel el is készült a segédeszköz. Az összeállításról egy mórickarajz a második ábrán látható
Használata:
1) Tépjünk le megfelelő hosszúságú wc papírt, ami ne legyen több 2-2,5 méternél, mert különben nehézkes lesz a kezelése.
2) Nyissuk fel a segédeszköz b részét és illesszük bele a papírt. Hajtsuk le a „b”-t. A könnyebb használhatóság érdekében a magokat öntsük az „a” részen található „Magtár”-ba.
3) A bekevert csirizt cseppentsük a megfelelő helyekre a fogpiszkálóval (a függőleges vonalkák, amik 2,5 cm-re követik egymást, segítenek a tájékozódásban), majd szintén a csirizes fogpiszkálóval nyomjunk egy-egy szem magot a ragasztócseppre.
4) Ha megvagyunk ezzel, nyissuk fel „b”-t és húzzuk tovább a papírt annyira, hogy az utolsó szem a nyíllal jelölt vonalra essen, majd csukjuk le a „b” részt és ismételjük meg a 3-as pontot.
Ha a ragasztó megszáradt, lazán de pontosan tekerjük össze és ízlés szerint most, vagy vetés előtt vágjuk szét csíkokra
S. András
Felhasznált irodalom:http://www.matyasciprian.hu/novenyek_cikkek/vet_szalag_keszites_hazilag.php>