László Ervin professzor a Káoszpontról - Fenntarthatatlan fejlődés

“A káoszpont a saját kifejezésem, és azt a pontot jelenti, ahol a rendszer már nem tartható tovább fenn, és vagy átalakul, vagy összeomlás következik be. Vagy megértjük, hogy gyökeres változtatásokat kell eszközölnünk, vagy belefutunk abba a helyzetbe, ahol a káros folyamatok nehezen visszafordíthatók, rossz esetben azonban visszafordíthatatlanok lesznek”
 
“Ha külön-külön nézzük a problémákat, így például az éghajlatváltozást, az aszályokat, a környezetszennyezést, akkor több idõnk lenne, de ha az összhatást vizsgáljuk, a folyamat felgyorsul. Az emberiség mindig csak akkor változtat, ha muszáj. Például a baktériumok is csak akkor állnak le a szaporodásban, ha elfogy a táplálékuk a petricsészében.
 
Ha mindenki megérti, hogy válaszút elé került, akkor változnak meg az értékrendek, szemléletek, és úgy látom, hogy ez talán már elkezdõdött, fõleg a civil társadalomban. Bár az üzleti világban is bízatató jel, hogy elfogadott elv lett a CSR, a “Corporate Social Responsibility”, azaz a vállalatok társadalmi felelõssége, valamint a fenntarthatóság. Tíz éve ezek a fogalmak még csak álomképek voltak, ma már elnöki tanácstermekben hangzanak el” – mondta a kutató.
(Szerkesztő megjegyzése: László Ervin tavaly a fenntartgatósági csúcson arról beszélt, hogy Magyarországnak nem mást, mint ún. Túlélési Stratégiát kell megalkotnia ahhoz, ha túl akarja élni ezt az évszázadot, olyannyira súlyos a helyzet. Ehhez integrált látásmód szükséges, kérdés azonban, értünk-e annyira a témakörökhöz, pl. klímaváltozáshoz, biodiverzitáshoz, környezetvédelemhez, stb., mint gondoljuk.
 
A helyzet mások szerint úgy is értékelhető, a rendszer, bár egy-egy eleme, pl. az olajkrach, vagy a felmelegedés, ha abszolút negatívan alakul is, addig nem omlik össze, míg a többi összetartja. Ha azonban több elem is negatívan "fejlődik", és egymás hatásait felerősítik, a rendszer hirtelen és visszafordíthatatlanul összeomlik. Azaz a rendszer nem egy kártyavár, mely, ha egy elemet elveszít, darabjaira hullik, hanem úgy kell elképzelni, mint a Jenga nevű játékot. Abból sokáig több elem is kihúzható úgy, hogy az építnény nem dől össze.)