Jól megférnek a fűszernövények a konyhában

Szeretné friss fűszerekkel ízesíteni ételeit? Akkor ne habozzon, készítse el saját házi fűszerkertjét! A fűszernövények otthoni termesztése nem igényel különösebb tudást, mindössze pár alapvető szabályt kell betartani. Mindezért cserébe különleges aromát csempészhet kevésbé ízes vagy jellegtelen ételeibe, ínycsiklandozó illatot és kellemes színt biztosítva az ennivalónak. A cserepes fűszernővényekkel az ételeken kívül lakását is feldobhatja, és életet csempészhet konyhájába.

Fűszerkert kialakítása
 
Elsőnek nézzen körbe a lakásában, hogy melyik az a hely, ahol zavartalanul fejődhetnek növényei. Érdemes előtte tájékozódni, hogy az adott növény az árnyékos vagy napos helyet kedveli.
 
Ha kiválasztotta a megfelelő helyet, akkor már csak a megfelelő cserepet kell beszerezni és a hozzá való termőföldet. A fűszernövényeket a növekedési idő alatt tápanyaggal kell ellátni. Fontos, hogy csakis bio tápanyagot használjunk: a termőföld vagy virágföld is legyen bio.
 
Ültetés előtt mindig locsoljuk meg alaposan a palántákat (ajánlatos néhány percig pihentetni, hogy a talaj jól átszívja a vizet). Ültetés után ismételten locsoljuk meg őket. A fűszernövények remekül társíthatók zöldségekkel, de virágágyak között is jól mutatnak.
 
A legismertebb, otthon is termeszthető, leveles fűszernövények a bazsalikom, a majoránna, a kakukkfű, a tárkony, a rozmaring, a borsmenta, a borsfű, a citromfű, a kapor, a metélőhagyma, a petrezselyem, a zeller és a zsálya.
 
Bazsalikom
 
A bazsalikom levelét és virágát a világ minden részén szívesen használják, de manapság leginkább az olasz ízvilág főszereplőjeként ismerjük. Szinte minden ételt fenséges aromával ajándékoz meg, így kiváló halakhoz, salátákhoz, mártásokhoz, húsokhoz, levesekhez egyaránt. Igazán jellegzetes, pikáns íze leginkább paradicsommal együtt érvényesül. Jól párosítható fokhagymával, rozmaringgal, zsályával, olívaolajjal. Bővebben a bazsalikomról >>
 
Termesztése: Tápanyagban gazdag talajba ültessük. A meleget kedveli, így napos fekvés igényel. Főzéshez friss leveleit használhatjuk, sőt, fagyaszthatunk is belőlük a téli hónapokra. Kellemes aromája a főzés során hamar elillan, csak az utolsó percben tegyük az ételbe, vagy már a kész fogást fűszerezzük vele, közvetlenül a tálalás előtt!
 
Majoránna
 
Különleges aromája kiválóan illeszkedik halakhoz, vadhúsokhoz, levesekhez, főzelékekhez, pástétomokhoz. Például tejszínes csirkeraguba hintve, mintha egy egészen új ételt kóstolnánk... Érdemes otthon, a kertben vagy a teraszon nevelni, így nem kell a szárított változatát használnunk, hanem friss leveleket szórhatunk a készülő ételbe. Bővebben a majoránnáról >>
 
Termesztése: Hideg- és fagyérzékeny, tápanyagigényes. A meleget kedveli, így napos fekvést igényel.
 
Kakukkfű
 
A Kakukkfű az olasz és a francia konyha egyik leggyakoribb fűszere. Húsos ételekbe, töltelékekbe, párolt, boros húsokra, vadas ételekre, halakra, roston sült pecsenyékre szokták szórni.Nehezen emészthető levesek, főzelékek, túrók, sajtok, káposztás ételek ízesítésére kitűnő. Diétázó betegek is fogyaszthatják, emésztést könnyítő hatása miatt. Majorannával, rozmaringgal, tárkonnyal, zsályával együtt kiváló ízhatású. Bővebben a kakukkfűről >>
 
Termesztése: A kakukkfű a napsütötte helyeket, a laza és jó vízáteresztő, lúgos talajt kedveli. Szépen nevelhető cserépben.A leveket szárítva, vagy olajban, vagy ecetben elrakva lehet tartósítani. Mértékkel használjuk fűszerként, mert erős ízanyagai, megkeseríthetik az ételt.
 
Tárkony
 
A francia konyha egyes jellegzetes ételeinek fontos illat- és aromaanyaga. Kiemeli más fűszerek ízét; főleg a borsikafűvel társítják. A savanyított ételek ízesítője, uborka-, és salátafűszer, de káposztás ételek, mártások, levesek, szárnyasok, valamint bárány- és vadhúsok fűszerezésére is kiváló. Bab-, zöldbab-, borsó- és a burgonyás ételeknek szintén különleges ízt ad. Termesztése: A meleget kedveli, így napos fekvés igényel. Óvjuk a túl sok víztől és a hidegtől.
 
Rozmaring
 
Az olasz és a francia konyha jellegzetes ízesítője. Zsíros húsok, szárnyassültek, vadas, gombás ételek kiváló fűszere. Halféleségek, tésztafélék, mártások, töltelékek, szószok, pácok, saláták, paradicsomos ételek ízesítésére használják önállóan és fűszerkeverék részeként. Igen erős aromájú, ezért óvatosan kell adagolni. Bővebben a rozmaringról >>
 
Termesztése: Vízigényes növény. A meleget kedveli, így napos fekvés igényel.
 
Citromfű
 
Kellemes savanyú ízének köszönhetően nagyon jó salátákba, gyümölcslevekbe, gyümölcssalátákba, túróba, mártásokba, töltelékekbe, gomba- és szárnyas ételekbe. Friss hajtása minden olyan étel ízesítéséhez használható, amibe egyébként citromot tennénk. Levelét, virágát, felhasználhatjuk különböző ételek díszítéséhez is.
 
Termesztése: Tápanyagban dús, üde talajba ültessük. Erősen fényigényes. A félárnyékot rosszul viseli, a ráeső árnyék elől a nap felé fordulnak hajtásai. Lakásban minél világosabb és hűvösebb helyre állítsuk, és csak mérsékelten öntözzük még a meleg időszakban is.
 
Metélőhagyma
 
A metélőhagyma (más néven snidling) kiválóan illeszkedik burgonya-, bab-, és borsóételekbe. Túróba, lágysajtokba és mártásokba is keverhető. Kifejezetten jó szendvicsek díszítésére. Termesztése: A meleg helyeket szereti, hamarabb nő, de vékony, gyenge szálú lesz. Rendszeres locsolást igényel, ugyanakkor óvatosan kell locsolni, mert a túl nedves föld a hagymák pusztulását is jelentheti. A friss zöldet ollóval minél mélyebben vágjuk le.