Mirabolán

Talán ezen a nevén kevesen ismerik, de nézzük a népi neveit: mirabella, cseresznyeszilva, mirabolánszilva, potyóka, paradicsomszilva, mirobalán, lotyó- vagy fosószilva. Ugye így már ismerős…

A faiskolák az alapfajt mirabolán szilva néven alanynak szaporítják. Sokféle csonthéjas gyümölcsfát, díszfát és díszcserjét szemeznek rá. Termése sárga vagy piros színű, a bogyók mérete kb. akkora, mint egy termetes cseresznye, de akár pingpong labda nagyságúra is meg tud nőni.

Számomra, az idei év nagy felfedezettje lett ez a gyümölcs. Eddig, bár frissen fogyasztottuk a termését, olyan árokparti, útszéli, értéktelen gyümölcsnek tartottam.

Fahéjas lotyólekvár

(ahogyan én készítettem)

 

Hozzávalók:

- a gyümölcs

- kilónként 40 deka cukor

- őrölt fahéj

- rum

 

A lotyószilvát megmosom és egy nagy fazékba teszem. Folyamatos keverés közben addig főzöm, amíg a magjáról leválik. Fazék tartalmát krumplinyomón jól átnyomom (ez inkább férfimunka) így a mag és a héj nem kerül a lekvárba. (ezek mehetnek a komposztra).

A lekvárhoz hozzákeverek kilónként 40 deka cukrot, és újra felforralom. Tetejéről a habot külön tálkába szedem, mert ha eddig nem, akkor nemsokára megjelenik a család apraja-nagyja lekváros kenyérért. 5-10 perc forralás utolsó perceiben egy kis fahéjat keverek hozzá.

Steril csavaros üvegekbe teszem. Hogy a csavaros tető belseje is biztosan csíramentes legyen, egy evőkanál rummal is fertőtlenítem, majd, hogy a rum se vesszen kárba :), ráöntöm a lekvár tetejére és jól lezárom.

5 percre fejre állítom, majd egy ládában jól betakargatva egy napig hagyom kihűlni.

Az igénytelen, edzett növény őshazája Délnyugat-Ázsia. Az igénytelenségéhez kétség nem fér, mert az udvarunkban két ilyen sárga termésű fa is áll. Egyiket sem ültettük, mindkettő a Jóisten kegyelméből nőtt. A kisebbiket, amelyik a hátul a kertben áll, azért hogy a fügebokornak is legyen helye, a tavasszal erősen visszametszettem az egyik oldalon. Ez az ága úgy megsértődött, hogy nem termett gyümölcsöt az idén, a másik oldalon viszont soha nem látott méretű és mennyiségű termést hozott. A másik fa a ház előtt nőtt. Ennek a növényápolása abból áll, hogy az ágait próbálom úgy nyesegetni, hogy az eresz­csatornával békében legyenek. Ez a fa már vagy 15 éves ezért a szüreteléshez bizony létra is kell. Ennek a termése kisebb méretű, de az idén rengeteg termett rajta. Annyira sok, hogy azt már nem lehetett nem észrevenni.

 

Hogy a rekordtermés kárba ne vesszen, kiadtam a jelszót: „Befőzzük a fosószilvát!”

Az Internetet „fölcsapva” hamar rátaláltam a lekvár receptre, ami a cikk végén található.

Persze a sok éves tapasztalat alapján (életem első lekvár főzésére készülődtem) egy kicsit módosítottam a recepten. Mivel nemigen volt kedvem 6-8 kiló gyümölcsöt átpasszírozni egy „finomlyukú szitán”, ezért „nyílt erőszakhoz folyamodva” krumpli­nyomóval kipréseltem azt.

Az eredeti receptben szereplő befőző cukor helyett sima cukrot használtam, és a lekvárra öntött rum is „kettős hasznosítású lett, mert előtte csírátlanítottam vele a befőttes üveg tetejét.

A kaland vége 10 liter lekvár és 7 üveg kompót lett.

Legvégül álljon itt még néhány recept bizonyságul arra, hogy a vadon is megélő, igénytelen mirabolán (vagy mirabella, cseresznyeszilva, mirabolánszilva, potyóka, paradicsomszilva, mirobalán, lotyó- vagy fosószilva) milyen sokoldalúan felhasználható hasznos gyümölcs.

 

S. András

 

Kompótnak télire

 

Töltsünk meg teljesen teli 6-7 deciliteres befőttes üvegeket az alaposan megmosott hibátlan mirabolán szilvákkal., majd kanalazzunk rá mindegyikre 6-7 evőkanál cukrot, és öntsük fel teljesen vízzel.

Zárjuk le a tetejét jól, és tegyük egymás mellé egy nagy fazékba vagy lábasba. Olyan edényt válasszunk, amibe ha beletesszük az üvegeket, még fel tudjuk a nyakáig vízzel önteni. Öntsük fel vízzel a nyakáig a fazekat, majd tegyük a tűzre.

Fedjük le fedővel, és forrástól számítva, kis lángon főzzük (dunsztoljuk) még tíz percig. Tíz perc elteltével kapcsoljuk le a lángot, és hagyjuk a fazékban kihűlni. A kihűlt befőtteket szép sorjában betehetjük az éléskamránkba. Én nem használok hozzá tartósítószert, sosem romlott el még idáig egy üveggel sem.

(forrás: kaldeneker.hu)

 

 

A „Kevert meggyes lepény” lotyószilvával, igazán a kedvencek között szerepel:

 

Hozzávalók: 18 dkg vaj vagy margarin

25 dkg cukor

4 tojás

25 dkg liszt

1 cs. Sütőpor

kimagozott lotyószilva

őrölt fahéj

Habosra keverjük a vajat a tojások sárgájával meg a cukorral. Hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet, végül a tojások kemény habbá vert fehérjét. Kizsírozott, kilisztezett tepsibe öntjük, megszórjuk gyengén a fahéjjal és rátesszük a kimagozott lotyószilvát. Előmelegített sütőbe toljuk. A megsült lepényt hagyjuk a tepsiben kihűlni, langyosan kockákra vágjuk, porcukorral meghintjük, és kínálhatjuk is. Jó étvágyat!

(forrás: Nelli receptgyűjteménye)

 

 

Ecetes-rózsaborsos szilva és mirabella

 

Hozzávalók:

-Szilva és mirabella (alias fosószilva)

1 liter vízhez számolva:

-kb. 0,3 kg barna cukor

-1-2 dkg só

- 2 dl 10%-os ecet

- pár ek. rózsabors kissé megtörve

- szegfűszeg és fahéj ízlés szerint

- üvegenként 1-2 gerezd fokhagyma

-üvegenként 1 db.rozmaring-ág.

 

Elkészítése:

A dédi azt mondta, tele kell pakolni a steril üvegekbe a megmosott, kimagozott szilvákat (én a mirabellát nem magoztam ki!!) ,majd felönteni vízzel és ezt a vízet visszaönteni, amiből meg lehet állapítani,összesen mennyi vízre lesz szükségünk. Nekem kb. 2 liter víz kellett, így ahhoz a dupla mennyiségű cukor, ecet és só hozzákeverése után az egészet feltettem forrni. Amíg forrt (kb. 15 perc), addig a gyümölccsel töltött üvegekbe beletettem a fűszereket (rózsabors,fahéj,szegfűszeg,rozmaring ,fokhagyma, ki ahogy szereti), majd beleállítottam őket meleg vízzel telt fazekakba (az üvegek háromnegyedéig érjen a víz) és beleöntöttem a forró ecetes levet a gyümikre. Rátekertem a fedelüket és melegítettem alatta a vizet. Szerintem éppen csak gyöngyözni kell picit, aztán ebben a vízben hagyni kell kihűlni.
Legalább két hét kell, hogy a gyümölcs átvegye a fűszerek ízét.

(Forrás: ritmusakonyhaban.blog.hu)

 

Tkemali (grúz szilvaszósz)
tkemali-szilvából (más néven: mirabolán, mirabella, cseresznyeszilva, paradicsomszilva)

Hozzávalók:

1 kg mirabolán szilva, néha az éretlenjéből is kevernek közé (aszalt tkemaliból is szokták csinálni)
1 fokhagymafej
1 csésze víz
15 g fahéj
1 csomó koriander zöldje (kindza)
1 csomó kapor zöldje
1 cseresznyepaprika

15 g feketebors vagy koriandermag

Főzzük vízben a mirabolánt 30-40 percig, 15 perccel a főzés vége előtt adjuk hozzá az aprított zöldfűszereket.
Passzírozzuk át szitán, hogy magja-héja fennakadjon. Főzzük tovább a mirabolánhúst takarékon, amíg besűrűsödik, tegyük bele a tört fokhagymát, cseresznyepaprikát, fahéjat, borsot, forraljuk össze, majd hűtsük le.

(forrás: terebess.hu)